Головне меню

Види опалення

Тепло. У цьому слові криється велика таємниця людства. Кожній людині потрібні теплі духовні відносини, тепло серця зігріває нас у важкі хвилини життя, підтримує і дає надію. Душевний комфорт безперечно надзвичайно важливий і про це не слід забувати, проте важливим для здоров’я людини є також не мерзнути фізично, як на роботі так і вдома. І якщо, виходячи на вулицю, ще можна тепло одягтися, то зігрітися у власному помешканні значно важче. В такій ситуації кожен вибирає свій спосіб утеплення. 

В минулому люди вибирали вогнище — джерелом обігріву, сучасні люди надають перевагу опалювальній техніці, серед якої зараз безліч пропозицій.

Опалення — це штучний обігрів приміщень. Опалюються як житлові, так і нежитлові приміщення. При цьому важливо створення теплового комфорту необхідного для життя людей. Також має значення відповідність температури повітря в приміщенні його призначенню. Наприклад, в складських приміщеннях мають бути створені такі умови, які б дозволяли найкраще зберігати речі, які там знаходяться. Температура ж повітря у виробничому цеху повинна відповідати вимогам технологічного процесу. Стосовно заміських будинків, йдеться в першу чергу про обігрів тих приміщень, де мешканці збираються проводити велику частину часу впродовж всього року. Тобто головна мета опалення заміського будинку — це створення комфортних умов перебування, які залежать, по-перше, від температури повітря і, по-друге, від характеру розподілу цієї температури в середині приміщення. За підтримку температури на належному рівні «відповідає» автономна система опалення.

Опалення централізоване і автономне

Розрізняють централізовані і автономні (місцеві) системи опалення.

У системах централізованого опалення тепло виробляється за межами опалювальних будівель і потім поступає по довгих і розгалужених трубопроводах до цільових приміщень. Такий вигляд опалення характерний для міст, особливо опалення багатоповерхових споруд і нежитлових приміщень.

У малоповерхових забудовах і сільській місцевості централізоване опалення непридатне із-за значної віддаленості споживачів від джерела теплової енергії. Тому тут найчастіше використовують системи автономного опалення, для яких характерне розташування генератора тепла в опалювальній будівлі. В умовах місцевого опалення генератор тепла використовується для обігріву однієї будівлі і незрідка є багатофункціональним пристроєм, призначеним не лише для обігріву приміщення, але також для нагріву води.

 

За останні роки, коли з настанням холодів всі ми стаєм свідками, а то і учасниками, багато чисельних людських трагедій, причина яких — в нездатності системи централізованого опалення забезпечити людей необхідним теплом, питання про автономне опалення стає несподівано актуальним (навіть у міських умовах). Бюджетні кошти, що виділяються на опалення, м’яко кажучи, недостатні. Тепломережі перебувають в жалюгідному стані. Втрати корисного тепла досягають порядка 30 % (для порівняння: у розвинених країнах ця цифра складає всього 2 %). Все це вказує на серйозну кризу централізованого опалення, вихід з якої в створенні багато чисельних, незалежних одна від одної систем опалення. Тим паче, що цьому сприяє те, що розвивається бурхливими темпами коттеджно-дачне будівництво.

Загалом існує три різновиди опалювальних систем:

Традиційна — коли рідкий теплоносій нагрівається і, проходячи по системі трубопроводів та радіаторів, віддає тепло приміщенням.
Електрична — пряма, коли приміщення нагріваються без теплоносія і електрична енергія безпосередньо трансформується у теплову.
Повітряна — при якій повітря нагрівається і надходить до приміщень через повітропроводи.

Традиційна система

   
Традиційна система — водяне опалення — найпоширеніший вид централізованого і автономного опалення. Власне кажучи, називати даний вид опалення «водяним» не зовсім коректно, оскільки як теплоносій може бути використана не лише вода, але і будь-яка інша теплоємна рідина, що відповідає необхідним фізико-технічним вимогам. Правильніше таке опалення назвати «традиційним», тим більше що цей термін існує і обумовлений саме широтою поширення водяних опалювальних систем.

  У традиційній системі опалення нагрітий до необхідної температури рідкий теплоносій, яким найчастіше є аерована вода, проходячи системою трубопроводів і опалювальних приладів, віддає своє тепло повітрю в опалювальному приміщенні.

 

Причина популярності традиційного опалення пояснюється сукупністю цілого ряду переваг:
• дешевизна і економічна витрата матеріалів — для водяного теплопроводу потрібні труби меншого діаметру, ніж для повітря;
• висока теплоємність теплоносія — одиниця об’єму води містить більшу кількість тепла в порівнянні з іншими видами теплоносіїв (наприклад, теплоємність води в 4000 разів більше теплоємності повітря, нагрітого до тієї ж температури);
• створення комфортного температурного режиму.

Проте, на відміну від інших видів штучного обігріву житла, традиційне опалення трудомістке в установці і подальшій експлуатації. 

По-перше, створення водяного трубопроводу можливе лише під час зведення, або капітального ремонту будівлі, оскільки вимагає великої кількості будівельних робіт. 
По-друге, безперебійну роботу опалювальної системи забезпечує безперервний нагрів теплоносія, а це означає, що потрібно постійно стежити за роботою генератора тепла. 
По-третє, додаткові незручності чекають тих, хто покидає свої заміські будинки на тривалий час, особливо в холодну пору року. Перед довгостроковим від’їздом всю воду з системи опалення необхідно злити. Інакше при негативних температурах вода замерзне, що призведе до розриву трубопроводу. З іншого боку, відсутність води в системі традиційного опалення також не є добре, оскільки в трубопроводі, заповненому повітрям, корозійні процеси йдуть інтенсивніше.

Електрична система.

В умовах прямого електричного опалення приміщення обігрівають без участі теплоносія: електрична енергія перетвориться в теплову без всяких посередників.
Пряме електричне опалення — вид опалення. На даний момент пряме електричне опалення помітно поступається традиційному і повітряному (головним чином, пічному) опаленню. І тому є вагома причина: порівняно дорога електроенергія, що робить використання електрики, як єдиного джерела тепла, неефективним.

Дійсно, на перший погляд здається, що використання електричних опалювальних систем вимагає великих фінансових витрат. Проте при ретельнішому підрахунку вимальовувався дещо інша картина, про яку детальніше піде мова нижче.

 

Крім того, пряме електричне опалення, має багато істотних переваг, серед яких:  
• легкість і зручність експлуатації системи;
• ефективна можливість регулювання подачі тепла;
• невеликі габаритні розміри опалювальних приладів, які до того ж не вимагають особливого відходу;
• висока гігієнічність і екологічні переваги електричних обігрівачів
• безшумність опалювальної системи, оскільки для її роботи не потрібні циркуляційні насоси.

Слід звернути особливу увагу на екологічну сторону використання прямого електричного опалення. Всі види палива, за винятком електрики, більшою чи меншою мірою забруднюють довкілля: при спалюванні природного газу утворюється рідкий конденсат, при згоранні солярки — цілий букет летких отруйних речовин, а про шкоду використання твердого палива пишуть цілі трактати. Особливу проблему складають витоки газу і рідкого палива в несправних опалювальних системах, які не лише забруднюють довкілля, але і стають серйозною загрозою для життя мешканців будинку. Все це незнайомо для тих, чиї будинки обладнані прямими електричними системами опалення. В крайньому випадку, їх застарілі електрообігрівачі «спалюватимуть» кисень.

Повітряна система.

Як теплоносій в пічній (повітряній) системі опалення виступає нагріте повітря, яке по трубах поступає в опалювальні приміщення. Даний вид опалення передбачає установку калориферів-теплообмінників або зведення печей, в яких відбувається нагрів довколишнього повітря. Нагріта зсередини поверхня теплогенератора, віддаючи тепло повітрю, охолоджується зовні. Тому тепловіддача приладу безпосередньо залежить від площі його нагрітої поверхні. Опалювальні прилади можуть працювати від електромережі або на паливі. Сучасна промисловість випускає теплогенератори як з природною так і з примусовою тягою повітря. У калориферах і печах з природною тягою нагрітого повітря існує небезпека перегріву розділяючої стінки теплообмінника. Щоб уникнути цього, краще придбати теплогенератори з примусовою тягою повітря, які комплектують вентилятором, стимулюючим рух повітряних потоків.

Лише тут виникає відразу дві проблеми.

По-перше, купити теплообмінники з примусовою тягою повітря важко, оскільки їх випускають в обмеженій кількості.

По-друге, вентилятор має чималі розміри та і шуму від нього буде достатньо.  

В порівнянні з вітчизняними імпортні калорифери мають економічний режим роботи і зазвичай включаються у відсутність мешканців. Ця перевага не настільки беззастережна, як може здатися на перший погляд, і, по суті, є палицею про два кінці. При економічному режимі побутовий пил осідає на горизонтальні поверхні, а при переведенні калорифера на стандартний режим роботи повітряні потоки піднімають пил, з яким не здатне впоратися навіть вологе прибирання.

Саме по собі нагріте повітря (або газ) має ряд переваг перед іншими видами теплоносіїв, як то швидкість нагріву і велика проникаюча здатність. Проте, колись популярне в сільській місцевості, повітряне опалення все рідше і рідше використовують для обігріву житлових приміщень, поступово витісняючись прямим електричним і традиційним опаленням.

 

Це пояснюється рядом недоліків, неминучих супутників системи повітряного опалення:  
• громіздкими розмірами теплогенератора (печі, каміна і ін.);
• низьким коефіцієнтом тепловіддачі повітря — назріваюча здатність повітря в десятки разів менша, ніж у води, а це означає, що для обігріву приміщення буде потрібно в тисячі разів більше нагрітого повітря, чим води;
• труднощами в розподілі нагрітого повітря по опалювальних приміщеннях із-за незначної величини виникаючого натиску повітря;
• низькими екологічними якостями;
• дорожнечею системи — раніше піч зводили своїми руками, а тепер цього робити практично не вміють, так як в цьому нема необхідності, оскільки за наявності грошей генератор тепла можна купити.

 

Тип статті: